@KuraniZeka
Bülend Sungur

AHZÂB:4 ve Bir Bedende ÇİFT KALP Meselesi

-------------------------------------------------------------

Dostumuzdan şöyle bir sual geldi: "Allah bir adamın içinde 2 kalp yaratmamıştır ayetinde bir sıkıntı mı var acaba? Çünkü iki kalple doğan insanlar var tıp literatüründe."

Dostumuzun bahsettiği iki kalp mevzuu Ahzab: 4'de geçer. http://www.kuranmeali.com/ayetkarsilastirma.asp?sure=33&ayet=4 Oraya gelmeden ve suale cevap vermeden önce, tıp literatüründe "iki kalpli doğanlar" olduğunu teyit edemedim. Bu benim eksikliğim. Dolayısıyla, kaynak verilirse memnun olurum. Tahmin yürüterek soruyorum; bir anomali olarak böyle doğanlar olmuşsa bile yaşayan olmuş mudur? Enterasan bulduğum için paylaşıyorum; şuradaki haber ve video http://www.bbc.com/future/story/20131122-can-humans-have-two-hearts çift kalpli doğan ve yaşayanın sadece Dr. Who https://tr.wikipedia.org/wiki/Doctor_Who olduğunu söylüyor... O ise hayali bir dizi kahramanı! :)

Ancak, kendimle çelişerek çift kalpli insan mevzuuna tıp literatüründen değil ama İslam kaynaklarından- El-Ferra'dan gelen bir rivayeti paylaşarak "teyit" getireyim. İsmi Cemîl bin Esyed El-Ferihî olan sahabinin lakabının Zî Kalbeyn olduğu; yani çift kalpli olduğu zikredilmiş?? Ben bilmem; dipnot olarak kaydetmiş olayım.

Şimdi, tıbbı/anatomiyi/kardiyolojiyi/anomaliyi bir tarafa bırakarak Ahzab: 4'e geldiğimizde; mesele çok açıktır. Kapalı olan kısmını da bu vesileyle biz açmış olalım...

Açık olan kısım için şuradan ön okuma yapılmalıdır: http://www.sorularlaislamiyet.com/article/10503/ahzab-suresi-ayet-4-allah-bir-kisinin-gogus-boslugunda-iki-kalp-yaratmamistir-analariniza-benzeterek-haram-olsun-dediginiz-eslerinizi-analariniz-kilmamis-evlatliklarinizi-da-ogullariniz-olarak-kabul-etmemistir-bu-ayeti-aciklar-misiniz.html

Buna göre (açık olan kısım) mesele bir anatomi meselesi değil. Bağlam çok önemli. Âyetin başındaki çift kalbe atıfta bulunan ibare EDEBÎ bir ifade ve sonrasındaki bağlam ile (Zıhar ve evlatlıklara kendi SOYadını vermek)... EDEBÎ ibareler vecizdirler ve taşıdıkları edebî sanatlarla (belağat) nice uzun sözleri ÖZLÜ SÖZ haline getirirler.

Yine, açık olan kısımda çok net bir şey var... O da işin MANTIK boyutu... Âyet ne diyor?? "Allah bir adamın cevfinde iki kalp var etmedi" diyor... Yani, bu işin kuralı! Kaidesi! Kaideyi ortaya koyduğumuz her durumda/ibarede, o kaidenin istisnası varsa belirtmek şart mıdır?? Hayır; şart değildir! Şartı BAĞLAM belirler. Eğer, dersimiz anatomi/kardiyoloji ise tıbbi/biyolojik anomalilerden bahis açmak gerekebilir. Ahzab: 4'de böyle bir durum olmadığına göre...??

Meselenin İNCE/kapalı bölümüne geçmeden önce Numan Ali Han'a ait şu videoyu izlemeyi öneriyorum. https://www.youtube.com/watch?v=zqNvVElxrRM&index=21&list=PLA83XMnrD2JGWjQJ-u7oco-mQ6cK4o24F

Şimdi, herkesin kolayca fark edemeyeceği meselenin KAPALI kısmını biizniLLAH açabiliriz. Bunu sözü daha kısa tutabilmek için maddeler halinde yazmak istiyorum.

1) Âyet kalp için mekân olan göğüs boşluğundan/sadırdan bahsetmez. Âyet CEVF der... Bu ise, Arap medikal terminolojisinde ABDOMEN (karın/batın) için kullanılır olmuşsa da, kök anlamı BOŞLUK'tur ve insan bedeniyle ilişkilendirildiğinde İÇ (interior) semantiğini taşır. Buradan hareketle, yukarıdaki videoda izlediğiniz ERKEK-KADIN farkı son derece EDEBÎ biçimde vurgulanmış olur.

2) Neden buna vurgu yapılmıştır?? Çünkü, nikâhlı eşine kızarak ZIHAR yapan ERKEKTİR. Evlatlık edindiği çocuğa -öz ana babasını âdeta silerek- kendi kimliğini/soyadını veren de ERKEKTİR. Dolayısıyla, bu işlerdeki yanlışlıkları anlamak için bir KADIN bakışına ihtiyaç vardır. Erkekte ise bu yoktur. Böyle olduğu için zıhar/evlatlık meselelerinde nerede yanıldığını fark edememektedir. Çünkü, hiçbir zaman analığı tadamayacak olan erkek, boş bir söz olarak eşini kızgınlıkla kendisine ANASI GİBİ ilan edebilmektedir. Hiçbir zaman çocuk doğuramayacak olan erkeğin, EVLAT sahibi olma duygusu/sevgisi/idraki ANAYA göre eksiktir. Bu münasebetle, BABALIK işini çok kolay biçimde KÜTÜKTE biten/başlayan bir basit seviyeye indirgeyebilmektedir. Ahzab: 4 bu ERKEK pervasızlığına muazzam bir EDEBİYYE ile önce AYAR vermekte; âyetin devamında ise kesin HÜKÜM koymaktadır.

3) En başta bir kenara bıraktığımız anatomiye/kardiyolojiye tekrar dönerek âyetin edebî veçhesi dışında ilmî işaretler taşıyabileceği ihtimallerine dönersek –ki bu elbette muhtemeldir- BELKİ şunu sorgulayabiliriz… Gerçekten, doğuştan çift kalpli olarak doğan ve yaşayan insanlar var mıdır?! Eğer varsa; bunlardan kaçı erkek; kaçı hanımdır?? Çift kalpli doğmuş erkeklerden YETİŞKİN çağına erişen olmuş mudur?? Neden bunu sorguluyorum?? Çünkü, âyet RACÜL (yetişkin erkek) diyor! EĞER, çift kalpli doğarak yetişkin çağına erişmiş tek bir ERKEK vak’ası bile yoksa; o zaman âyeti bir de bu zaviyeden değerlendirmek ve bu şekilde doğanların uzun ömürlü olamayacaklarına dair bir işareti hesap etmek anlamlı olabilir????

Sonuç olarak, bu üçüncü madde âyetin özü/esası değildir.

Dualarla,

Bülend Sungur
www.kuranizeka.com
25 Ocak 2016


via Twishort Web App

Retweet Reply
Made by @trknov