@KuraniZeka
Bülend Sungur

Sayın @SinanCanan Dinden Çıktı Mı; Çıkmadı Mı??
-----------------------------------------------

Kurân'a göre dinden çıkmadı! :) Çünkü, mevzu aslında DÎNÎ değil de ondan! "Ne yani; Kurân'da olan her şey DİN demek değil mi" diye sual ediyorsanız; "elbette değil" cevabımla yüzleşmek zorundasınız...

Bu ağır mevzuyu bütün delilleriyle ortaya koymak şu günün işi değil; o yüzden sadede geleyim izninizle...

Dün gece yayınlanan ve EVRİM-YARATILIŞ-DİN konulu tartışma programında 25. dk'da Sn. Canan'ın Âl-i Imran:33. âyetten ilham alarak ortaya koyduğu ISDIFÂ' /Selection/Seçilim önermesine, ilâhiyatçı konuğun düştüğü lüzumsuz şerhe gıcık (!) kaptığım için yazıyorum bu satırları... (Şahıslarla işimiz yok; program üzerinden anlatmaya mecbur olduğum için ilahiyatçı dostumuzun kimliği açığa çıkıyor. İmkân olsaydı; gizlemeyi tercih ederdim.)

İlgili programı şuradan https://www.youtube.com/watch?v=Jh3znSCJCTw (25. dk) izleyebilirsiniz. İlgili âyet için de şuraya bakabilirsiniz: http://www.kuranmeali.com/ayetkarsilastirma.asp?sure=3&ayet=33

Bugün, programın dün gece izleyemediğim kalan kısmını izledikten sonra ilgili âyete ve ISDIFA' sözcüğünün Kurân'daki diğer adreslerine tek tek baktım. Gördüm ve emin oldum ki Sn. Canan'ın bu önermesi isabet ihtimali yüksek güçlü bir önermedir. Bunu -biizniLLAH- son yıllarını Kurân araştırma ve keşiflerine tahsis etmiş bir "Kurân kâşifi" olarak söylüyorum. Emin oldum ki ilahiyatçı konuğun "bu sözcüğün o şekilde tevil edilemeyeceğine" dair "edilebilir de; edilemez" suretindeki nazik şerhi yanlıştır. Zayıf olan; bizi bu mevzu ve bu âyet özelinde Kurân fezasında bir adım öteye taşıyamayacak yegane görüş ilahiyat hocasının savunduğu/bildiği görüştür.

Neden; nasıl; delillerimiz nedir türünde haklı sualleri bu yazıda cevaplamak niyetim bulunmuyor. Maalesef, vaktim bu kadarına elveriyor.

Son olarak; Wikipedia'nın Doğal Seçilim maddesine dikkatlerinizi çekmek isterim. Bu maddenin İngilizce ve Arapça versiyonları şunlardır:
https://en.wikipedia.org/wiki/Natural_selection
https://ar.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B5%D8%B7%D9%81%D8%A7%D8%A1_%D8%B7%D8%A8%D9%8A%D8%B9%D9%8A

Wikipedia bile SELEKSİYON karşılığı olarak kullanılan/bilinen İNTİHAB ve İNTİKA' yerine ISTIFA' sözcüğünü öne çıkarmıştır: ISTIFA' TABİ'IY...

Neticede, "Kurân'a göre" Sn. Canan bu önermeyle dinden çıkmış(!) bilim alanına girmiştir. Hem de fevkalade değerli bir dilbilim önermesiyle! Şu halde, Kurân sadece bir DİN kitabı değildir; aynı zamanda bir BİLİM kitabıdır.

Son sözümüzü bir aforizmaya bağladık diye kimse bizi afra tafra yapıyor sansın istemem. Çok şükür bundan müstağniyiz. :)

Selam,

Bülend Sungur
www.kuranizeka.com
28 Ocak 2016


via Twishort Web App

Retweet Reply
Made by @trknov